Kuidas keeta mune


Mune võib valmistada ja nautida mitmel viisil. Muna keetmine ei nõua peaaegu mingeid oskusi ja võtab köögis väga vähe aega. Naudi muna kõrvalroana või valmista sellest täiesti eraldi toit.

 

Pehmeks keedetud  4 minutit
Poolpehmeks keedetud       6,5-7,5 minutit
Kõvaks keedetud  9-10 minutit


Pehmeks keedetud munad
56 % ostjatest kasutab mune pehmeks keedetuna. Kuid paljud näevad kurja vaeva, et keeta muna selliseks, nagu nad soovivad.

Nõuanne munade pehmeks keetmiseks ökomeetodil
Pange külm muna potti. Katke muna veega. Pange potile kaas peale ja ajage vesi kiiresti keema. Niipea, kui vesi keeb, tõstke pott tulelt ära. Keerake kuumus kinni. Laske munal olenevalt selle suurusest 3–4 minutit kaane all vees seista. Kurnake ja loputage muna kiiresti külma vee all, nii et keemisprotsess lõpeb, aga muna jääb kuumaks.

Poolpehmeks keedetud munad
Pange pott veega tulele. Kui vesi keeb, tõstke munad lusikaga õrnalt potti. Keetke mune kaane all 6,5–7,5 minutit, loputage kohe külma veega ja serveerige.

Kõvaks keedetud munad
Kõvaks keedetud muna saamiseks on kaks kindlat ja järeleproovitud meetodit: öko- ja kiirmeetod. Ökomeetod on sama nagu pehmeks keedetud muna valmistamisel. Ainus erinevuse seisneb selles, et munal peaks laskma olenevalt selle suurusest 18–23 minutit pärast keemist ja tulelt ära tõstmist kaane all vees seista. Meetod on muna keetmiseks optimaalne, kuna muna peab taluma kõrget temperatuuri ainult lühikest aega. Kaua aega kõrgel temperatuuril keetmine võib panna munavalge kokku tõmbuma ja muuta selle kummiseks, samuti teha rebu kõvaks. 

Kiirmeetod tähendab muna asetamist keevasse vette ja selle keetmist 9–10 minutit olenevalt suurusest. Pärastpoole jahutatakse muna kiiresti, eelistatult jääkülmas vees, nii et keemisprotsess lõpeb kohe.