Munade omadused


Kergitusaine
Kui munavalget klopitakse, seovad need endaga õhku ning muutuvad kohevaks. See tuleb eriti kasuks gratääni, vahtude, beseede ja rulaadide valmistamisel. Parima tulemuse saab siis, kui munavalge on toatemperatuuril.

Sidusaine
Kui muna kuumutada, on sellel hea võime eri koostisosi siduda. Muna suudab oma mahuga võrreldes kaks korda rohkem vedelikku siduda. See omadus tuleb kasuks lihapallide, pikkpoisi, pannkookide jms valmistamisel.

Silendaja
Munarebu võimet segada või silendada kasutatakse selliste roogade valmistamisel nagu jäätis, koogikreem ja kaste. Kloppige munarebusid kausis vähese soolaga. Ajage kaste kastrulis keema. Valage veidi kuuma kastet kaussi, kus on munarebud ja segage hoolikalt. Tõstke kaste tulelt ja niristage rebud kuuma kastmesse. Jälgige, et kaste edasi ei keeks – vastasel juhul läheb see tükki.

Emulgaator
Munarebu võimet emulgeerida kasutatakse peamiselt majoneesi ning erinevate kastme valmistamiseks. Pidage meeles, et kaste ei tohi keeda, muidu läheb see tükki, kui rebu kõrgel temperatuuril sõmerjaks muutub.

Selitusaine
Munavalged teevad häguse supi või puuviljamahla selgeks. Lisage veidi munavalget suppi või mahla kuumutades. Valgud seovad hägususe ja hiljem saab selle välja kurnata.

Värvaine
Kui leiba ja küpsetisi munaga pintseldada, saavad need kauni kuldse läikega pinna.

Näomask
Munavalge valk puhastab poore, pinguldab nahka ja annab näonahale kemikaalivabu toitaineid. Seetõttu võib munavalgeid kasutada soodsa puhastava maskina. Kandke munavalge õrnalt niiskele näonahale. Laske maskil kuivada ja peske maha.